OSIĄGNIĘCIA

IV MIEJSCE W II LIDZE

Przed rozpoczęciem sezonu 2011/12 jarociński klub nie miał większych problemów z otrzymaniem licencji na grę w drugiej lidze. JKS po rundzie jesiennej zajmował siódmą pozycję, co biorąc pod uwagę, że drużyna była budowana bardzo szybko, było wynikiem bardzo dobrym. Przerwa zimowa przyniosła najważniejszą zmianę w drużynie. Po ponad pięciu latach pracy z zespołem pożegnał się Czesław Owczarek, który zasilił sztab szkoleniowy Warty Poznań. Jego następcą został Tomasz Mazurkiewicz. Ponadto do zespołu dołączyli m.in.: Bartłomiej Pawłowski oraz Grzegorz Mania.

Głównym celem postawionym przed rundą wiosenną był awans do pierwszej ligi. Pod wodzą nowego szkoleniowca piłkarze z Jarocina zdobyli w pięciu meczach tylko jeden punkt. Zarząd w porozumieniu ze szkoleniowcem podjął decyzję o rozwiązaniu umowy. Trzecim trenerem w trakcie jednego sezonu został Janusz Niedźwiedź. Debiut okazał się bardzo pomyślny, bowiem jego zespół wygrał z Chojniczanką Chojnice 1:0. Na zakończenie sezonu pokonaliśmy Energetyk ROW Rybnik 2:1, po dwóch golach Karola Danielaka. Efektem tego zwycięstwa był największy sukces ligowy, czyli czwarte miejsce w drugiej lidze.

 

2 x PUCHAR POLSKI WOJEWÓDZKI

Sezon 2001/02 rok dla Jaroty Jarocin okazał się bardzo szczęśliwy za sprawą historycznego sukcesu w wojewódzkim Pucharze Polski. JKS w półfinale spotkał się z Wisłą Borek Wlkp. Drużyna z Jarocina wygrała to spotkanie 2:0 po dwóch trafieniach Łukasza Siwickiego i kilka tygodni później zagrała w wielkim finale przeciwko Amice II Wronki. Mecz rozgrywany na jarocińskim stadionie przyciągnął ponad 3000 widzów. Gospodarze pokonali swoich rywali 2:1 po bramkach Piotra Garbarka oraz Łukasza Siweckiego, odnotowując tym samym największy sukces w czteroletniej historii. 

Pięć lat później klub z Jarocina ponownie triumfował w tych rozgrywkach. Drogę do tego sukcesu podopieczni trenera Czesława Owczarka rozpoczęli od efektownego zwycięstwa w półfinale nad Spartą Oborniki. W wielkim finale jarociński zespół pokonał odwiecznego rywala – Nielbę Wągrowiec 3:0.

 

4 x PUCHAR POLSKI OKRĘGOWY

Jarota Jarocin po raz pierwszy triumfowała w Okręgowym Pucharze Polski w sezonie 2001/02. JKS wtedy pokonał Ostrovię Ostrów Wielkopolski 3:0. Bramki w tym spotkaniu zdobywali Jacek Pacyński, Mirosław Czajka oraz Michał Kosiński. Trzy lata później pod wodzą Zdzisława Witczaka zespół z Jarocina zagrał w finale na krotoszyńskim stadionie. Ten pojedynek lepiej rozpoczęli gospodarze, którzy w początkowej fazie meczu objęli prowadzenie. Do remisu doprowadził jednak Sławomir Udzik i o zwycięstwie zadecydowały rzuty karne. Tutaj bohaterem okazał się Łukasz Radliński, który najpierw obronił rzut karny, a następnie sam wykorzystał „jedenastkę”, zapewniając swojej drużynie ważne zwycięstwo.

Rok 2007 przyniósł trzeci Puchar Polski na szczeblu Kaliskiego OZPN-u. Drogę do tego sukcesu podopieczni trenera Owczarka rozpoczęli od efektownego zwycięstwa nad Baryczą Janków Przygodzki 7:3. W kolejnych rundach ekipa JKS-u pokonała Ostrovię Ostrów Wlkp. 2:0 i Orła Mroczeń 1:0. W finale zespół z Jarocina ograł Doktóra Czarnylas 3:0, po dwóch efektownych golach Piotra Skokowskiego i jednym Jacka Pacyńskiego. Po dziesięciu latach ponownie mogliśmy cieszyć się z Okręgowego Pucharu Polski. W meczu o złoty medal podopieczni Janusza Niedźwiedzia wygrali z Ostrovią Ostrów Wielkopolski 2:0.   

 

7 MIEJSCE W PRO JUNIOR SYSTEM

Jarota Jarocin odniosła ogromny sukces okazując się najlepszą drużyną z wszystkich trzecioligowych klubów w naszym kraju w sezonie 2018/19. Duży wpływ na to miał fakt, że trener Piotr Garbarek stawiał na swoich wychowanków. Wśród nich najwięcej, bo aż 4856 punktów zdobył Mateusz Dunaj (poniżej na zdjęciu). Wpływ na zwycięstwo miała też regularna gra Szymona Komendzińskiego, Dawida Idzikowskiego czy Miłosza Kowalskiego. W ogólnopolskiej rywalizacji okazaliśmy się najlepszym zespołem w całym kraju wykluczając z klasyfikacji drugie drużyny klubów występujących na co dzień w Ekstraklasie.

Pro Junior System jest projektem PZPN-u. Jego celem jest nagradzanie finansowo zespołów, w których regularnie występują wychowankowie i młodzieżowcy. Warunkiem uwzględnienia zawodnika w klasyfikacji jest zanotowanie przynajmniej 270 minut w co najmniej pięciu meczach ligowych.

 

ZŁOTY CERTYFIKAT PZPN

Pod koniec 2019 roku zostaliśmy docenieni przez Polski Związek Piłki Nożnej. Akademia Piłkarska „Jarota” otrzymała złoty certyfikat w programie certyfikacji szkółek piłkarskich. Głównym celem tego projektu jest podniesienie jakości szkolenia na terenie całej Polski. Najwyższe oznaczenie otrzymało zaledwie szenaście klubów w województwie wielkopolskim! Nadane certyfikaty obowiązują do 30 czerwca 2021 roku.

Dzięki temu Programowi rodzice i dzieci grające w piłkę nożną mają pewność, że szkółka piłkarska spełnia standardy szkoleniowe. Przede wszystkim jest bezpieczna, a jej kadra ma kwalifikacje niezbędne do szkolenia młodych piłkarzy.